• 13 kwietnia 2021

Jak przeżyć rozwód?

Jak przeżyć rozwód?

Jak przeżyć rozwód? 1024 683 Marta

Jak przeżyć rozwód?

Rozwód to kalejdoskop uczuć: ulga, rozpacz, poczucie siły, przerażenie, radość, złość… 

Jednego dnia będziesz miała siłę i energię do działania, innego poczujesz totalną bezsilność.
W niektóre dni będziesz z nadzieją i wiarą patrzyła w przyszłość, a w inne strach ją odbierze. 

Zobacz co pomoże Ci przetrwać rozwód

1. Proś o pomoc 
Jeśli czujesz się przytłoczona, masz wrażenie, że codzienność Cię przerasta poproś o pomoc. Nie musisz być ciągle silna i twarda. 

2. Spotykaj się z przyjaciółmi 
Spędzisz czas w towarzystwie osób, dla których jesteś ważna, od których otrzymasz wsparcie. 
 
3. Rozmawiaj o emocjach 
Jeśli jesteś osobą, która musi się “wygadać” to nie wstydź się tego, rozmawiaj, opowiadaj, o tym co czujesz, czego się obawiasz, co Cię boli. 

4. Dbaj o siebie 
To dobry czas by zatroszczyć się o siebie – spędzaj czas ze sobą, poznaj się, lepiej się odżywiaj, ćwicz więcej. 

5. Wróć do hobby 
Wróć do zajęć, które sprawiały Ci radość, a nie miałaś na nie czasu będąc w związku. Albo spróbuj czegoś nowego, co zawsze chciałaś robić. 

6. Nawiąż nowe znajomości 
Spróbuj nawiązać nowe znajomości, dołącz do klubu związanego z Twoim hobby, zgłoś się jako wolontariusz 

7. Unikaj toksycznych ludzi 
Jeżeli w swoim otoczeniu masz osoby, które osądzają cię, nie czujesz się dobrze w ich towarzystwie lub czujesz się mniej wartościowa, odsuń się i zakończ znajomość.  

8. Odpuść 
Być może będziesz chciała kontrolować najwięcej sfer swojego życia. Zastanów się co na co masz realny wpływ a co jest poza Twoją kontrolą. Skup się na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze i które możesz kontrolować. 

9. Nie spiesz się z podejmowaniem ważnych decyzji 
Możesz mieć poczucie wolności i zapragnąć podejmować decyzje dotyczące spraw, które wcześniej musiałaś konsultować z mężem/partnerem, których nie mogłaś sama podjąć lub były podejmowane tylko przez Twojego męża/partnera. Ciesz się tą swobodą, ale nie spiesz się z decyzjami, które będą miały duży wpływ na Twoje życie.   

10. Nie biczuj się 
Nie oceniaj siebie surowo, nie obwiniaj się, przestań rozpamiętywać rozmowy i zastanawiać się co zrobiłaś źle lub czego nie zrobiłaś a mogłaś – na to przyjdzie kiedyś czas. Teraz po prostu zaakceptuj popełnione błędy. 

11. Rób jedną rzecz na raz 
Możesz mieć wrażenie, że nie podołasz ilości spraw do ogarnięcia. Aby uniknąć poczucia przytłoczenia i bezradności, rób jedną rzecz na raz. Zrób sobie listę spraw do zrobienia, zrób jedną z nich, odhacz i zrób kolejną.  

12. Bądź uważna 
Powąchaj kwiaty, oglądaj zachody słońca, ciesz się spacerem nad morzem lub po parku, zatrać się w dobrej książce, posłuchaj ulubionej muzyki. Chłoń zapachy, kolory, dźwięki, smaki.  

13. Daj sobie czas 
Potrzeba czasu by po rozwodzie stanąć na nogi. Jednym wystarcza kilka miesięcy, inni potrzebują kilku lat. Nie poganiaj się, nie przyspieszaj. Jednak bądź świadomy i gdy utkniesz na jakimś etapie, poszukaj pomocy u przyjaciół, rodziny lub terapeuty. 

14. Skorzystaj z pomocy psychologa 
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychologa czy terapii, skorzystaj. To nie wstyd, nie jest to również oznaka słabości tylko siły  

Dodaj komentarz